Cukr - bílý jed?

Cukr nehledejte jenom v cukřence při slazení kávy a čaje nebo klasických sladkostech jako jsou bonbóny, čokoláda, zákusky.... Číhá na nás také v kupovaných nealko nápojích (a to i v různých krabičkových „pitíčkách“ pro děti), dezertech, jogurtech, přesnídávkách, zmrzlinách, ovocných tyčinkách a dokonce i v některých umělých výživách pro naše nejmenší. Přitom čím dříve s konzumací potravin s vysokým obsahem cukrů začneme, tím rychleji dochází k vytváření závislosti a celé řadě zdravotních komplikací. Všichni už asi víme, že největším rizikem je vznik diabetu a obezity, ale i další problémy, jako jsou zkažené zuby, snížená imunita, špatné zažívání, zánětlivá onemocnění, vysoký krevní tlak, plísně nebo potravinové alergie, nejsou zanedbatelné. U dětí jsou tato rizika ještě vyšší. Kromě toho se u nich v této souvislosti objevují také problémy s chováním- jsou neklidné až hyperaktivní.

POZOR NA SPOTŘEBU  CUKRU - ANEB DOPORUČENÁ DENNÍ DÁVKA

V dnešní době je průměrná spotřeba cukru několikanásobně vyšší, než je denní maximum. Dospělý člověk sní v průměru ročně až 40 kg cukru, přičemž u zdravého člověka je doporučená maximální denní dávka přidaného cukru 30 g, u malých dětí ve věku 4 – 7 let by neměla přesáhnout hranici 12 g a pro nejmenší děti není vhodný vůbec.

PŘIDANÝ CUKR V NÁPOJÍCH - ŽÍZEŇ NEZAŽENE

Velkou část cukrů do sebe „nalijeme“ ve formě slazených nápojů. Snad už je všem jasné, že zahánět jimi žízeň je holý nesmysl, vpravíme do sebe obrovské množství cukru a žízeň zůstává. Nebezpečím je to, že cukr vázaný na tekutinu se dostane do krve velice rychle, tím dojde k rychlému vyplavení inzulinu, což velmi vyčerpává slinivku břišní a škodí našemu inzulinovému metabolismu. Mělo by pro nás být pravidlem, že nebudeme podávat sladké nápoje kojencům a malým dětem. Velice rychle si na příjemnou sladkou chuť zvyknou a odmítají nápoje, které ji postrádají. Nejvhodnější pro nás všechny je pití vody, neslazených čajů či čerstvým ovocných a zeleninových freshů, které můžeme naředit s vodou..

POZOR NA MNOŽSTVÍ

Místo kupovaných přislazovaných džusů si připravujte čerstvé zeleninové a ovocné šťávy doma. Omezte nakupování sladkostí, sladkého pečiva, sušenek, trvanlivých buchet atp. a raději doma připravte zdravější variantu. Při vaření a pečení doma omezujte množství sladidel v receptech. Vyhýbejte se umělým sladidlům!

POZOR NA SLADIDLA, ÉČKA A KONZERVANTY

I při nákupu zdravých výrobků pečlivě sledujte složení, pozor na cukry, éčka a barviva. „Mlsejte“ ovoce a zeleninu, protože kromě zdravých cukrů konzumujete také vitamíny, minerální látky a antioxidanty. Chuti na sladké se asi nevyhneme, dopřejte si občas kousek kvalitní čokolády s vysokým obsahem kakaa. Bílý rafinovaný cukr nahrazujte zdravějšími alternativami, jako je např.: Sušené ovoce, které je asi nejlepší možností, jak si osladit dezerty i některé pečivo. Jakékoliv sladké nesířené ovoce je možné namočit na chvíli do vody a po změknutí rozmixovat na sladivou polevu pro kaše anebo nasekat do těsta. Například závin se sladkými jablky úplně stačí dosladit rozinkami.