Zdraví v prosinci

S adventem přichází doba rozjímání, ale také vánočního úklidu, pečení cukroví a velkého těšení se na příchod Ježíška. Nemůžeme se dočkat krásných společných chvilek, které strávíme s rodinou, přáteli... Koncem roku zase bilancujeme, co se nám podařilo, nepodařilo, dáváme si různá předsevzetí, jak to budeme v tom dalším roce dělat jinak a lépe. Mnohem lepší je ale žít přítomností (tady a teď) a nevracet se do minulosti, kterou už stejně nemůžeme ovlivnit. Je dobré si nic nevyčítat, nelitovat se, neutápět se ve smutku a melancholii, k čemuž máme v tomto vánočním čase sklony. Snažme se nepodlehnout všeobecnému předvánočnímu shonu, stresu a užít si pohodu a klid.

KTERÝ ORGÁN JE V PROSINCI NEJVÍCE OSLABEN?

Podle tradiční čínské medicíny je v prosinci nejvíce oslabeno tlusté střevo, které zakončuje náš trávicí systém. Tento orgán je spojován právě se strachy, obavami, úzkostmi a křivdami, se kterými se nedokážeme vyrovnat a přijmout je. Pokud v nás stále přetrvávají a my se s nimi trápíme, trpí naše zažívání. Když nám někdo ublíží, ne nadarmo se říká: “ To nemůžu strávit!” Lpíme na minulosti a nedokážeme se zbavit všeho starého a nepotřebného. Stěnami tlustého střeva prostupují do našeho organismu důležité látky - minerály, vitamíny, soli atd.,které ho vyživují a tlusté střevo pak odvádí všechen zbylý odpad z těla ven. Pokud je střevo zanesené a oslabené, nemůže tyto funkce řádně plnit a přichází zdravotní potíže. Zácpa nebo naopak průjem, kručení ve střevech, krvácení z konečníku, dráždivý tračník, bolesti břicha atd. nás upozorňují na problémy s tímto orgánem. Tím, že se oslabeným střevem dostatečně nevstřebávají živiny, dochází také k oslabení naší imunity. Důsledkem toho máme časté virózy, rýmu, chřipku, jsme vyčerpaní, bolí nás hlava atp. Oslabení tlustého střeva se ale může projevit také kožními problémy- (akné, vředy, afty), protože co nevyloučí střevo, odchází z těla ven kůží.

JAK SE TEDY MÁTE STARAT O SVÉ TLUSTÉ STŘEVO?

Zpracovat staré křivdy, pocity viny a sebelítosti. Jídlo připravujte a konzumujte s láskou a v klidu. Důkladně žvýkejte, nejezte ve spěchu. Dodržujte pravidelné intervaly mezi jednotlivými jídly. Pijte dostatek čisté vody přiměřené teploty. Trávení podpořte pitím bylinkových čajů ( řepík, máta, mateřídouška, heřmánek, ostropestřec...). Dochucujte vhodným kořením (kmín, kurkuma, zázvor, fenykl, majoránka...) Myslete na dostatečný přísun vlákniny-čistí střevo a podporuje správnou peristaltiku střev. Konzumujte syrovou nebo lépe stravitelnou tepelně zpracovanou zeleninu (vaření, dušení). Přidávejte do pokrmů rozdrcené lněné semínko.