Co jsou antioxidanty a kde je najít?

Co jsou antioxidanty a kde je najít?

O antioxidantech slyšíme na každém kroku, mluví se o nich v reklamách, jsou vyzdvihovány na obalech potravin i kosmetiky a podnítili nejednu živou diskuzi. Jsou ovšem skutečně tak důležité? V současné době, kdy na každého z nás působí vnější vlivy jako je stres, špatný životní styl a nedostatek pohybu, se stále více vracíme k přírodě a hledáme cesty, jak svému zdraví pomoci.

Abychom pochopili, jakou roli hrají ve vašem těle antioxidanty, představte si, že každý den je vaše tělo vystaveno útokům různých virů a bakterií a to jej oslabuje. Vlivem metabolických reakcí v těle vznikají mimo jiné i volné radikály, které jsou právě vedlejším produktem látkové výměny. Jsou tvořeny kyslíkem, který je pro lidský organismus nepostradatelný, pokud je však vaše tělo vystaveno jakékoliv nadměrné zátěži, dokáže jejich produkci mnohonásobně zvýšit (oxidační stres).

Oxidační stres může v určitých případech poškodit lidské buňky nebo DNA a zatímco některé buňk se sami regenerují, u jiných to není možné. Některé studie prokázaly, že volné radikály mohou přispět k procesu stárnutí a mohou přispívat ke vzniku nemocí jako je rakovina, cukrovka nebo onemocnění srdce. Antioxidanty pomáhají posílit vaši imunitu, ochránit váš organismus a dokáží i zvrátit některé již vzniklé problémy.

Antioxidanty jsou přirozenou obranou proti volným radikálům, které se vyskytují v lidském těle. Jejich úkolem je volné radikály neutralizovat tím, že antioxidant daruje svůj volný elektron kyslíkovému radikálu a ochrání buňku. Samotnému antioxidantu chybí jeden elektron a proto k sobě přitahuje zbývající elektron z volného radikálu, díky tomu dojde k jeho neutralizaci.

Vitamíny a minerály s antioxidačním účinkem nalezneme zejména v ovoci a zelenině. Nejlépe vstřebatelnou formou pro lidský organismus jsou pomalu lisované čerstvé šťávy. Ty si dokáží i přes proces zpracování zachovat široké spektrum potřebných látek.
Antioxidanty jsou: vitamíny (vitamín A, vitamín E, vitamín C, vitamín B3), některé sloučeniny selenu, zinku, manganu, mědi, germania, flavonoidy (rostlinná barviva včetně karotenoidů, některých tříslovin a polyfenolů), antioxidanty na bázi aminokyselin (glutation).
 
Odšťavňovače Hurom vám pomohou se získáním 100% čistých ovocných šťáv bez velkého množství nerozpustné vlákniny, která může bránit vstřebávání důležitých antioxidantů do organismu.
Potraviny bohaté na antioxidanty: borůvky, jahody, brusinky, maliny, angrešt, třešně, švestky, hroznové víno, blumy, jablka, citrusy, kiwi, broskve, avokádo, rozinky, rajčata, brokolice, kapusta, listová zelenina, růžičková kapusta, špenát, červená řepa, sladké brambory, sladké papriky, zelí, česnek, cibule, řeřicha, tykev, mrkev, hrášek, ananasový meloun, rozmarýn, máta peprná, šalvěj, tymián, oregano, kopr.
 
Vyzkoušejte lahodné kombinace ovoce a zeleniny v čerstvých šťávách a pomozte svému organismu s bojem proti volným radikálům. Vyzkoušejte do svého jídelníčku zařadit ovocná smoothies, které jsou osvěžující a zároveň dokáží zcela nahradit svačinu mezi hlavními denními jídly. Pochutnejte si na jednoduchých receptech a oživte váš jídelníček.