Znáte lichořeřišnici?

Tato rostlina má krásně zbarvené žlutooranžové atraktivní květy a vysazujeme ji do truhlíků nebo na okraje záhonů, kde nadělá po celé léto i podzim mnoho parády.

LICHOŘEŘIŠNICE - PŘÍRODNÍ LÉK

Možná vůbec netušíte, kolik léčivých účinků v sobě ukrývá, především antibiotické, antibakteriální a antivirotické. Pomáhá při prevenci infekčních chorob, účinně likviduje streptokoky, stafylokoky, zlepšuje imunitu a celkově posiluje organismus. Je osvědčeným přírodním antibiotikem a výborně se osvědčila především při léčbě zánětů močových cest a ledvin. Vyzkoušet ji ale můžete také při zánětech horních cest dýchacích, kašli nebo při léčbě žaludečních vředů, zánětů vaječníků či prostaty. Vidíte, že je to poklad, který nám příroda nabízí zcela zadarmo. Účinnou tinkturu z lichořeřišnice můžete zakoupit v lékárně, ale není těžké si ji vyrobit doma.

TINKTURA - RECEPT

Listy, stonky a semena lichořeřišnice nakrájíme nadrobno a zalijeme 40% vodkou v poměru 1 díl rostliny a 4 díly vodky. V tmavé láhvi necháme macerovat 3 týdny až měsíc, občas obsah protřepeme. Poté směs přecedíme a léčivá tinktura je na světě! Uchováváme ji na tmavém místě a užíváme podle potřeby. Při infekci 3x denně 15-20 kapek, alespoň měsíc (vydržíme i po odeznění příznaků), ale je možné i preventivně v době infekcí (1x denně). Všechny části lichořeřišnice jsou chuťově zajímavé a pikantní, připomínají trochu ředkvičku nebo řeřichu. Čerstvé je zkuste přidávat do fresh juice, salátů, pomazánek, polévek, nezralá semena či pupeny je možné nakládat do kyselého nálevu a používat je místo kapary. Nádhernými květy ozdobte dezerty nebo saláty a z listů si uvařte čaj. Sušených listů bude stačit jedna lžička, při použití čerstvých zalijte horkou vodou dvě lžičky. Po 10 minutách louhování čaj přeceďte a popíjejte. Pokud milujete smoothie, jako další ingredienci můžete použít celou rostlinu.

PŘÍRODNÍ ANTIBIOTIKUM

Lichořeřišnice je výborné přírodní antibiotikum a pomáhá při léčbě: zánětů močových cest a ledvin zánětů horních cest dýchacích, kašli infekcí ( stafylokoky, streptokoky) žaludečních vředů zánětů vaječníků, prostaty bolestí v krku, nosohltanu posiluje imunitu a organismus podporuje růst vlasů