Máte rádi rajčata?

Máte rádi rajčata?

Rajčata dozrávají a všichni, kdo je milují, se těší, jak si na nich pochutnají. Lákají nás svojí svěží barvou, výbornou chutí a nezaměnitelnou vůní. Můžeme si vybírat z mnoha odrůd různých tvarů a barev. Rajčata velkoplodá, masitá, keříková, cherry, ve tvaru hruštiček, oválná, červená, žlutá, oranžová. Každý si jistě najde svého favorita.

Mají nízkou energetickou hodnotu, antibakteriální účinky, vysoký obsah vitamínů, minerálů a vlákniny. Jsou bohatá na antioxidanty, především lykopeny, které chrání tělesné buňky před volnými radikály a brání tak vzniku rakoviny. Chrání nás především proti rakovině prostaty a děložního čípku. Pravidelná konzumace rajčat podporuje látkovou výměnu, krvetvorbu, prospívá vlasům, nehtům a pokožce. Omlazuje buňky, působí jako elixír mládí. Kromě toho rajčata zlepšují imunitu, oběhové potíže, chrání srdce a podporují spánek a dobrou náladu. Mají příznivý vliv na trávení, odstraňují zácpu a působí močopudně, tudíž odvodňují. Pomáhají při ateroskleróze a tukové degeneraci jater, prospívají také revmatikům a diabetikům.

I když jsou surovinou hlavně středomořské kuchyně i u nás si na nich rádi pochutnáváme. Už naše babičky připravovaly např. oblíbenou rajskou omáčku nebo rajčatový salát s octem a cibulí. Od té doby, co je tato zelenina k dostání v našich obchodech i mimo sezónu, konzumujeme ji po celý rok. Ale samozřejmě nejlepší je čerstvé rajčátko, vypěstované u nás, které si můžeme utrhnout přímo ze zahrádky.Pamatujme, že aby se mohly uvolnit všechny cenné látky, je dobré konzumovat rajčata vždy s trochou tuku.

Rajčata jsou výbornou součástí zeleninových salátů, dekorativní složkou zeleninové oblohy, čalamády, hodí se na přípravu polévek, omáček, různých masových směsí, k těstovinám, dají se plnit, zapékat, sušit, zavařovat, můžeme z nich připravit kečupy, rajské protlaky… Ale nejlepší jsou stejně s krajícem čerstvého chleba s máslem! Nesmíme ale zapomenout na rajčatovou šťávu, která je osvěžující i samostatně anebo v kombinaci s jinými složkami. Rozhodně využijte náš odšťavňovač HUROM, zapojte fantazii a vyzkoušejte různé možnosti.