Co všechno umí zázvor

Kdo by neznal zázvor! Bylina Zázvor lékařský pochází z Číny nebo Indie a jeho aromatický kořen je využíván právě v orientální kuchyni. Jako koření je totiž zázvor v těchto pokrmech nezastupitelný. Navíc má téměř zázračné léčivé účinky, díky nimž můžeme předcházet různým chorobám nebo je, pokud už propuknou, pěkně přírodní cestou vyléčit.

Zázvor a zdraví

Konzumace zázvoru zlepšuje trávení a přináší nám úlevu při nachlazení a chřipce. Pomáhá při dýchacích potížích, podporuje krevní oběh, vyvolává pocení a má prohřívací účinky. Je tedy výborným podpůrným prostředkem při prevenci a léčbě různých virových infekcí. Jaké jsou jeho největší benefity ?
  • Je protizánětlivý a posiluje imunitní systém.
  • Stimuluje krevní oběh, snižuje cholesterol.
  • Pomáhá při detoxikaci.
  • Podporuje trávení.
  • Prohřeje celé tělo a vyvolává pocení.
  • Působí preventivně proti virovým infekcím a nemocím dýchacích cest.
Ale pozor - všeho s mírou! V nadměrném množství může totiž zázvor uškodit osobám trpícím vysokým tlakem, či problémy se žaludkem a žlučníkem nebo diabetikům. Zázvor také nedávejte dětem mladším dvou let. Denní množství zázvoru po zdravého jedince by nemělo přesáhnout 1 gram v sušené formě a 4 gramy v čerstvém stavu.
 
Zázvor v kuchyni
 
Zázvor je nepostradatelným doplňkem čínské nebo indické kuchyně, ale i u nás jej dnes bez problémů koupíte buď sušený nebo jako čerstvý kořen. Čerstvý kořen můžete hodit do našeho Hurom odšťavňovače. My rádi přihazujeme také citron či limetku a tím nám vznikne skvělý čerstvý koncentrát, který můžete následně používat do čaje a jiných nápojů.
Zázvor se používá také k dochucování polévek (určitě znáte např. výbornou dýňovou) i omáček, k hovězímu i vepřovému masu, do masových a zeleninových směsí a také k mořským plodům. Výborný je také např. v květákovém kari.