Znáte rakytník?

Znáte rakytník?

Rakytník řešetlákový je opadavá dřevina z čeledi hlošinovitých, tvořící keře nebo malé stromy s nažloutlými květy a oranžovými plody.

 

Určitě jste si tohoto pichlavého keře, který bývá na podzim přímo obsypán krásnými oranžovými bobulkami, všimli. Často bývá pro svou dekorativnost vysazován do parků, zahrad. Pokud roste i u vás doma-máte vyhráno! Budete zdraví po celý rok a žádné bacily si na vás nepřijdou.

 

V období podzimních plískanic nám ho příroda nabízí v ten pravý čas. Obrňte se trpělivostí, nasaďte rukavice / rakytník má dost nepříjemné ostny/ a pusťte se do sběru. Na krásných oranžových plodech si můžete pochutnávat hned a pokud je uložíte do chladu, nějakou dobu vám vydrží jako čerstvé. Díky odšťavňovači Hurom můžete z bobulek získat také výbornou čerstvou šťávu. Pokud je chcete uchovat na delší dobu, je potřeba je dále zpracovat.
Můžeme je zmrazit a potom uzobávat. Nic se ale nemá přehánět, takže jako prevence nám stačí pár bobulek denně. Vždy je dobré vyzkoušet reakci našeho organismu, obzvláště pokud jsme citlivější nebo trpíme vážnějšími zdravotními problémy. Zmrazení je nejrychlejší a nejšetrnější způsob konzervace, tepelným zpracováním vždy část cenných látek ztrácíme. Ale i tak stojí zato vyzkoušet např. výrobu chutného rakytníkového sirupu, džemu, medu, likéru...