Ochutnali jste už pohanku?

Nemáte pohanku zrovna v lásce? To je škoda, protože kromě jiných vzácných látek obsahuje také zinek, který v současné době infekcí potřebujeme jako sůl. Posiluje totiž naši obranyschopnost a zabraňuje uchycení a následné množení virů ve sliznicích.

ODKUD VLASTNĚ POCHÁZÍ?

Pohanka je plodina pocházející z Asie, odkud se postupně rozšířila do Japonska, Evropy i do Severní Ameriky. Na území dnešní České republiky se pěstovala již ve 12. století a v 16. století patřila dokonce mezi nejoblíbenější potraviny. I když časem upadla v zapomnění, dnes její popularita opět roste.

OBSAH ZDRAVÍ PROSPĚŠNÝCH LÁTEK

Pohanka je velice prospěšná lidskému organizmu. Obsahuje totiž celou řadu vitamínů a minerálních látek důležitých pro zdraví (vitaminy B1 (thiamin), B2 (riboflavin), niacin, E a C, vápník, železo, hořčík, fosfor, draslík, měď, mangan a zinek). Pohanka je cenným zdrojem vlákniny, patří k bezlepkovým potravinám a je tudíž vhodná také pro celiaky.

VLIV NA ZDRAVÍ

Nejznámější je asi obsah rutinu, který má léčivý účinek na cévy, zajišťuje jejich pružnost a léčí chorobné cévní změny. Spolu s vitamínem C snižuje riziko trombózy, mozkové mrtvice, či infarktu. Velké množství zinku obsaženého v pohance posiluje obranyschopnost sliznic, zejména v chřipkovém období. Pravidelná konzumace pohanky snižuje tlak, hladinu cholesterolu, uklidňuje žaludeční a dvanáctníkové vředy a celkově zlepšuje funkci trávícího systému. Důležitým prvkem je také cholin, který regeneruje jaterní buňky poškozené chorobami a alkoholem a pomáhá odbourávat nahromaděný tuk v játrech.

JAK JI SPRÁVNĚ PŘIPRAVIT?

Jak připravit pohanku abychom si na ní pochutnali a přitom zachovali všechny cenné látky, které nám nabízí?
1. Pohanku dáme na síto a několikrát ji propláchneme vodou.
2. Dáme do hrnce a zalijeme vroucí vodou (1 díl pohanky/ 2 díly vody). NEVAŘÍME, abychom zachovali všechny cenné látky v pohance obsažené. (Pokud se Vám pohanka bude zdát přece jenom tvrdá a budete ji chtít povařit, maximum je 5-10 min).
3. Zakryjeme pokličkou a minimálně 30-40 min. necháme pohanku bobtnat. Můžeme ale taky využít rad našich babiček a šupnout kastrůlek do peřin. Tam pohanka dojde a bude zaručeně měkká.
 
POHANKA V KUCHYNI
 
Takto připravená pohanka je dobrou přílohou (například s osmahnutou cibulkou, česnekem, houbami, majoránkou, kmínem), lze jí zahustit polévky, přidat ji do karbanátků. Výborná je také do rizota, salátů nebo zapečená např. se zeleninou. Pochutnáte si jistě i na sladké verzi s medem, ovocem, skořicí nebo kakaem.
V obchodech se zdravou výživou, ale i supermarketech, objevíte i další pohankové produkty, jako jsou vločky pro snadnou přípravu kaší, těstoviny, pečivo, zakoupit lze i pohankovou mouku na přípravu koláčů, chleba nebo výborných palačinek.